GYILKOS BÁLNA

MENÜ

Az évtizedek során négy emberi halálesetben volt részük fogságban tartott kardszárnyú delfineknek. Három esetben az (egyik) érintett állat Tillikum volt; kétségkívül ő tette a legtöbbet a vérszomjas ragadozó imázsának helyreállításáért. A hím delfint 1983. november 9-én az izlandi partok közelében fogták be. Neve a chinook indiánok nyelvéből származik. Ma ő a legnagyobb testű fogságban élő kardszárnyú, mintegy 5,5 tonnát nyom. Sikeres apaállat, különböző nőstényekkel 15 utódot nemzett részben természetes úton, részben mesterséges megtermékenyítés révén. Tillikumot gondozói szelíd, engedelmes állatnak ismerték meg.

1991-ben Tillikum a kanadai (Brit Kolumbia) Victoriában, a Sealand of the Pacific nevű oceanáriumban élt a Haida II és Nootka IV nevű nőstényekkel. 1991. február 21-én a velük dolgozó fiatal lány, a 20 éves Keltie Byrne, a medencébe esett. Az egyik nőstény megragadta, majd társaival többször is egymásnak dobálták, míg végül meg nem fulladt. Nem Keltie fel se könny, se szó, se vegyszer. Keltie Byrne halálában közrejátszhatott, hogy a delfineknek nem volt tapasztalatuk úszó emberekkel, továbbá, hogy mindkét nőstény vemhes volt, amiről a gondozók nem tudtak. Az intézményt nem sokkal később bezárták, s Tillikum a floridai Orlando delfináriumába került.

1999. július 5-én Tillikumot meglátogatta egyik rajongója, a különc természetű egykori Krishna-hivő, Daniel Dukes. Elbújt az egyik mosdóban, majd zárás után fürdőnadrágra vetkőzött, átmászott a biztonsági korlátokon, és beugrott Tillikum medencéjébe. Reggel holtan és meztelenül találták, testén zúzódások voltak, nemiszerve részben leszakadt. 

2010. február 24-én a Vacsorázz Shamuval című produkció közben Tillikum tucatnyi néző jelenlétében berántotta a vízbe a 40 éves Dawn Brancheau-t, a park alkalmazottját. Mire sikerült a delfin figyelmét elterelni, a hölgy halott volt. A boncolás szerint halálát fulladás és tompa erőművi behatás (blunt force trauma) okozta. A park megállapítása szerint Brancheau hosszú haja Tillikum fogaira tekeredett, és ez vezetett a tragédiához; tanúk állítása szerint viszont a delfin a karjánál fogva húzta be a vízbe a hölgyet.

Az OSHA, az amerikai munkavédelmi hatóság megállapította, hogy a park megszegte a munkavédelmi szabályokat, ezért 75000 dollár büntetést róttak ki rájuk. Tillikumot azonban egyik haláleset miatt sem büntették meg. 2011 márciusától ismét részt vesz az előadásokban - bár ezek során egyetlen ember sem megy be mellé a vízbe.

A megyedik (időrendben harmadik) halálos baleset 2009. december 24-én a kanári szigeteki Loro Parque-ban történt. A Keto nevű delfin megragadta a park 29 éves alkalmazottját, Alexis Martínezt, és összeroppantotta a mellkasát. Martínez a mentőautóban belehalt sérüléseibe.

Asztali nézet